Do bloga Systemy OZE

Fotwoltaika. Nowe możliwości dla domu!

Dlaczego fotowoltaika otwiera nowe możliwości dla Twojego domu? Czy oznacza to niezależność energetyczną? Cztery podpunkty powiedzą dlaczego tak jest.

Po pierwsze

Fotowoltaika dostarcza prąd dla Twojego domu przez cały rok! Latem instalacja generuje nadprodukcje, która jest magazynowana w sieci. W okresie zimowym gdy zużycie prądu w domu przekracza produkcje z fotowoltaiki, prąd jest pobierany z nadwyżek jakie wygenerowaliśmy latem. A tym samym jesteśmy niezależni energetycznie.

Po drugie

Ogrzejesz dom i ciepłą wodę! Urządzenia grzewcze jakie stosowane są na rynku działają na prąd. Wyróżniamy m.in: pompy ciepła, kotły indukcyjne, maty grzewcze, grzałki elektryczne oraz przepływowe podgrzewacze do wody.

Mowa tu także o kotłach węglowych. Potrzebują prądu do działania pomp obiegowych oraz czujników elektrycznych(nowsze modele kotłów).

Jak widzisz prąd jest używany także do ogrzewania Twojego domu i ciepłej wody użytkowej. A największe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ciepło jest w okresie zimowym. Nadprodukcja z fotowoltaiki z okresu letniego idealnie zaspokoi potrzeby energetyczne zimą.

Po trzecie

Ochłodzisz dom w okresie letnim! Prąd z fotowoltaiki zaspokoi zapotrzebowanie takim urządzeniom chłodniczym takimi jak: klimatyzatory lub pompa ciepła.

Pompa ciepła i chłodzenie? Tak, jest to możliwe. Pompa ciepła w okresie zimowym ogrzewa dom oraz ciepłą wodę, natomiast latem potrafi ochłodzić dom oraz ogrzać ciepłą wodę. Jest to związane z odwróconym obiegiem pracy działania pompy ciepła.

Po czwatre

Zrezygnuj z gazu lub węgla! Montując fotowoltaikę oraz pompę ciepła lub inne urządzenia grzewcze wymienione powyżej płacimy jedynie opłaty stałe za prąd.

Ale dlaczego zrezygnować z węgla bądź gazu? Jeśli ogrzewasz dom węglem bądź gazem automatycznie bardziej opłaca się zainwestować w urządzenia na prąd niż płacić rok rocznie za opał, a wiemy że są to kwoty liczone w tysiącach. Dostępne są wysokie dofinansowania na wymianę tych że urządzeń, więc czemu nie skorzystać!?

Załóżmy że: Ogrzewamy już dom oraz ciepłą wodę dzięki pompie ciepła zasilanej z fotowoltaiki. Nadal zostaje nam gaz w domu do gotowania. Usuń to! Zakup płyty grzewczej/indukcyjnej na prąd nie stanowi dużego kosztu. Bowiem opłaty stałe za gaz będą stanowić większość na rachunku jaki płacimy zakładowi gazowniczemu. Skoro i tak płacimy już opłaty stałe za prąd to czemu mamy płacić dodatkowo opłaty za gaz, który jest w bardzo małym stopniu użytkowany, jedynie do gotowania. Niewątpliwie jest to bardzo proste płacić jeden rachunek rocznie.

Podobne wpisy