Do bloga Systemy OZE

Czy zakłady energetyczne są za fotowoltaiką?

Odpowiedź jest nie jednoznaczna, i tak i nie. Nie da się jednoznacznie określić czy zakładom opłaca się montaż prywatnych przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Musielibyśmy zajrzeć do portfeli spółek za kilka lat i wtedy dopiero będziemy mogli to dokładnie określić. Jednak postaram się przedstawić główne powody za i przeciw bez podawania liczbowego czy zakłady energetyczne są za fotowolaiką.

Za!

Jak już wiemy, zakłady energetyczne zabierają 20% bądź 30% z nadwyżek jakie oddajemy do sieci. Pozwala to zakładom zyskać darmową energię elektryczną przy zerowym koszcie w danej chwili.

Pozwala to także na odciążenie bloków energetycznych. Mamy w Polsce z tym problem, ponieważ do działania bloków energetycznych używana jest woda do chłodzenia. Stanowi to problem, gdyż a w okresie letnim mamy niedobór wody spowodowany niskimi opadami oraz małą retencją wody opadowej.

Przeciw

Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie nastąpi rewolucja energetyczna, a jej koniem motorowym jest fotowoltaika. Domy będą posiadać jedno źródło energetyczne, a będzie nim prąd.

Zakłady nie zarabiają na sprzedaży prądu. Fotowoltaika pozwala na zmniejszenie kosztów za prąd jedynie dla naszych domów, a tym samym zakłady tracą na sprzedaży prądu.

3 lata temu, przed tak szybkim rozwojem fotowoltaiki mieliśmy centralny rozsył energii z zakładów energetycznych do naszych domów. Nadal tak zostanie, jednak fotowoltaika wprowadziła rozsył energii od naszych domów do sieci. Powoduje to skomplikowane zagospodarowanie energii z jakim muszą się zmierzyć nasi opeeratorzy energetyczni. Muszą przewidywać możliwy wzrost energii w sieci i szybko reagować na wahania w dostawach prądu.

Zwiększająca się obciążalność sieci energetycznej spowoduje konieczność prac modernizacyjnych od wymiany okablowania po stacje trafo. Jest to dodatkowy koszt jaki muszą ponieść zakłady aby zapewnić płynność dostaw prądu do naszych domów.

Podobne wpisy