Do bloga Systemy OZE

Czy firmy kłamią mówiąc, że po zainstalowaniu fotowoltaiki nie zapłacisz już za prąd?

Powszechnie w branży fotowoltaicznej przyjęło się powiedzenie: „dzięki instalacji fotowoltaicznej nie będziesz już płacić za prąd!”.

Ale czy firmy mówią prawdę czy jest to forma łatwego przekupienia klienta aby wybrał ich firmę ? Z jednej strony jest to kłamstwo, a z drugiej prawda.

Prawda

Dobierając instalacje fotowoltaiczne przewymiarowywuje się ich wielkość aby zbilansować opust wynoszący 20% jaki oddajemy z nadwyżek energii zakładowi energetycznemu oraz z powodu możliwego wzrostu zapotrzebowania na energię. Dzięki przewymiarowaniu po roku działania instalacji fotowoltaicznej na rachunku od naszego dostawcy energii nie zobaczymy opłaty za samą energię elektryczną jedynie opłaty stałe.

Kłamstwo x2

Rachunki jakie dostajemy od zakładu energetycznego składają się z opłat za prąd oraz za opłaty stałe, które w przypadku niedużego zużycia energii elektrycznej mogą stanowić większość opłat na rachunku. Większość ofert uwzględnia w czasie zwrotu instalacji opłaty stałe, jest to bardzo często stosowane technika marketingowa aby ukazać najszybszy czas zwrotu.

Dodatkowo jest to związane z chwytem marketingowym firm fotowoltaicznych w celu przykucia uwagi ich ofertą. Lepiej powiedzieć że dzięki fotowoltaice nie zapłacisz już za prąd, a jak przychodzą pierwsze rachunki można się niemile rozczarować.

Podobne wpisy